Mehndi

 IMG_2887

Vārds Mehndi ir atvasināts no sanskrita vārda Mendhikā. Mehndi un kurkuma lietošana ir aprakstīta jau senākajos hinduistu rakstos un Vēdu rituālu grāmatās. Haldi (krāsošanas sevi ar kurkuma pastu), kā arī mehndi ir Vēdu tradīcija, kas simbolizē ārējo un iekšējo cilvēka sauli. Vēdu tradīcijās svarīgi ir “atmodināt iekšējo gaismu”. Tradicionālais Indijas hennas zīmējuma dizains ir saule, kas uzzīmēta uz plaukstas.

Mehndi rietumu pasaulē ir pazīstami hennas zīmējumi vai hennas tetovējumi – īslaicīgi, pagaidu zīmējumi uz ādas. Mehndi rietumu kultūrā ir popularizējis Indijas kino un Bollywood izklaides industrija, kā arī cilvēki un ļaužu kopienas, kas emigrējušas no tādām valstīm kā Indija, Pakistāna, Bangladeša un Maldivu salas. Šī tradīcija ir izplatījusies arī dažās arābu valstīs, īpašu Persijas līča reģionā. Mehndi ādas rotājumi kļuva populāri rietumu pasaulē 1990.gadu beigās, kurus mēs dažkārt saucam par hennas tetovējumiem.

mehndi-desing-ideas

Mehndi parasti izmanto īpašos hinduistu svētkos, piemēram, kāzās un festivālos, piemēram, Karva Chauth, Vata Poornima, Diwali, Bhaidooj un Teej. Hinduistu svētku laikā, daudzas sievietes ar skaistiem hennas rakstiem un ornamentiem izrotā savas kājas, pēdas, delnas un plaukstas. Uz plaukstām un pēdām zīmējums būs visskaisdrākais un tumšākais, jo uz šīm vietām āda dabiski satur mazāk pigmenta melanīna. Hennas zīmējumi ļoti populāri ir hinduistu līgavu rotāšanai.

Mūsdienās Mehndi mākslinieki parasti iegādājas gatavus hennas pastas konusus no drošiem avotiem VAI PASTU GATAVO PAŠI. Šādi hennas konusi, kas ir gatavi lietošanai,  padara ādas apzīmēšanu ļoti ērtu. Taču Indijas lauku teritorijās arī mūsdienās, sievietes sasmalcina svaigu hennu: samaļ hennas lapiņas starp akmeņiem, pievienoto eļļu, un iegūst hennas pastu, kas ātstāj ļoti tumšus zīmējumus uz ādas.
Termins hennas tetovējums ir simbolisks, jo patiesībā tetovējumi ir krāsas pigmentu ievadīšana zem ādas ar adatas palīdzību. Mehndi zīmējumā pigments atrodas uz ādas virsas un tādēļ arī nomazgājas.

Melnā “Henna” – BĪSTAMI!!!

Vēloties iegūt ļoti tumšu vai melnu pagaidu tetovējumu, daudzi cilvēki ir sākuši pievienot hennas pastai sintētisko krāsvielu p-fenilēndiamīns (PPD), lai hennas zīmējums būtu melnā krāsā. PPD ir ļoti kaitīgs ādai un var izraisīt smagas alerģiskas reakcijas, kas retos gadījumos pat var izraisīt nopietnus savainojumus vai nāvi. Vienmēr jāatceras, ka melna henna nav. Dabīgs hennas zīmējums ir dažādu toņu rūsganā līdz ļoti tumši brūnā krāsā, bet nekad melns! Vairāk par bīstamo melno “hennu” lasi: http://www.hennapage.com/henna/ppd/whatisppd.html

HENNAS MEISTARS NEDRĪKST SPĒPT HENNAS PASTAS, AR KO ZĪMĒ UZ JŪSU ĀDAS, SASTĀVDAĻAS. Ja hennas meistars savas pastas sastāvdaļas nevēlas jums atklāt, atsakaties no šī pakalpojuma! Nezināšana vai nevēlēšanās atklāt sastāvdaļas nozīmē, ka vai nu ir ko slēpt, vai arī nav informācijas par sastāvdaļām. Abos gadījumos jūsu ādas saskare ar šādu materiālu rada risku jūsu veselībai.


 

 


2 Responses to Mehndi

  1. tetovejumi says:

    ļoti skaisti un gaumīgi : )

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s